За осмаке

ОСНОВНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ

Ускоро ћеш се наћи пред једном од важних одлука – пред одлуком, која ће у великој мери да утиче на твоју будућност. Опредељење за једно од занимања и школу, није само избор онога сто ћеш радити и што ће ти се дешавати следећих неколико година. Избором занимања и школе бираш оно чиме ћеш се можда бавити целог свог живота.

Ако будеш имао све информације које су важне за прави избор средње школе направићеш добар избор.

Овај информатор има за циљ, пре свега, да те упути у ‘тајне’ полагања пријемног и квалификационог испита који те чека на крају твог осмогодишњег школовања. Да би наставио своје образовање, потребно је да се упишеш у неку од средњих школа које трају три или четири године. Али пре него што наставиш школовање, потребно је да покажеш знање на пријемном или квалификационм испиту.

Ове сколске године полагаће се, као и претходних година, математика и српски језик односно матерњи језик по завршетку VIII разреда у јуну месецу.

Министарство просвете и спорта Републике Србије направило је базу података свих ученика осмих разреда на целој територији Републике Србије, па ће се упис, као и претходне године, обављати електронским путем.

Само на тај начин сваки ученик ће моћи да се, искључиво на основу онога што је сам постигао, упише у неку од средњих скола.

Веома је важно разликовати квалификациони испит од пријемног испита. Пријемни испит полажу ученици који су се определили за уметничке школе, филолошке гимназије, математичке гиназије, гимназије за спортисте и школа за таленте, а полажу и квалификациони испит као и сви ученици осмих разреда који желе да се упишу у четворогодишње школе и гимназије.

Ученици који су VII и VIII разред, односно само VII или само VIII разред завршили у иностранству и који су нострификовали диплому, не полажу квалификациони испит, али део пријемног испита полажу.

Министарство просвете и науке је објавило збирке задатака из српског језика и математике за завршни испит школске 2015/2016. године.

ЗБИРКА ЗАДАТАКА ИЗ СРПСКОГ ЈЕЗИКА
ЗБИРКА ЗАДАТАКА ИЗ МАТЕМАТИКЕ
ЗБИРКА ЗАДАТАКА ИЗ БИОЛОГИЈЕ, ГЕОГРАФИЈЕ, ИСТОРИЈЕ, ФИЗИКЕ И ХЕМИЈЕ

Модел  завршног испита (развој модела завршног испита):

· Процес  увођења завршног испита започеће јуна 2011.год.

· До 2014.године када ће бити реализован у пуном обиму

· Промене се односе на  повећање броја предмета који се полажу и на број непознатих задатака у тестовима.

Модел испита за школску 2010/11.годину

· Прва генерација ученика ће у јуну 2011.године полагати завршни испит

· Испит  ће се састојати од два предмета: српски односно матерњи језик и математика

· Завршни тестови имаће 50% познатих, 25% делимично познатих задатака и 25% потпуно непознати (нису у збирци).

Модел испита за школску 2011/12.годину

• Друга генерација ученика ће у јуну 2012.године полагати завршни испит
  • Испит  ће се састојати од два предмета: српски односно матерњи језик и математика
  • Завршни тестови имаће 25% познатих, 25% делимично познатих задатака и 50% потпуно непознати (нису у збирци).

Модел испита за школску 2012/13.годину

• Трећа генерација ученика ће у јуну 2013.године полагати завршни испит
  • Завршни тестови имаће 25% делимично познатих задатака и 75% потпуно непознати (нису у збирци). Познатих задатака неће бити.

Модел испита за школску 2013/14.годину

• Финални модел примењиваће се од школске 2013/14.године. То су садашњи ученици петог разреда који ће завршни испит полагати у јуну 2014. године
  • Испит  ће се састојати од три теста: српски односно матерњи језик, математика и комбинованог теста (тест из наука: историја, географија, билогија, физика и хемија)
  • Тестови завршног испита биће састављени само од непознатих задатака
  • Прво пробно завршно тестирање из комбинованог теста обавиће се током школске 2011/12.године.
  • Друго пробно тестирање из комбинованог теста за потпуно непознатим задацима обавиће се током 2013.године.

Новине које доноси Завршни испит

• Завршни испит на крају основне школе полажу сви ученици.
  • Завршни испит састоји се у финалном облику (шк.2013/14.) састојати из три теста: српски/матерњи језик, математика  и комбиновани тест из наука
  • Завршни испит прилагођен је ученицима са сметњама у развоју
  • Резултати завршног испита биће коришћени за побољшање квалитета наставе и учења на нивоу појединачних школа, општине, округа, школске управе и на националном нивоу.

· Школе су дужне да организују припрему ученика за полагање завршног испита

Филтрирање наслова     Прикажи #
# Наслов чланка Аутор Погодака